nejen o tvoření
 

 

Ubrousková technika

 

Ubrousková technika známá též jako decoupage je způsob dekorace nejrůznějších předmětů z papíru, dřeva, terakoty, kovu, vosku, porcelánu i textilu. Podstata této techniky spočívá v tom, že vystřihujeme motivy z ubrousků a polepujeme jimi nejrůznější předměty. Nejčastěji se používají třívrstvé papírové ubrousky - odtud také pochází název ubrousková technika.

Z ubrousku oddělíme a použijeme pouze horní tenoučkou vrstvu. Když z ní vystřihneme požadovaný motiv a následně ho nalepíme na dekorovaný předmět, vypadá, jako by byl namalovaný. Velmi pěkně předměty působí, když je před zdobením natřeme akrylovou barvou

 

Co je potřeba... - obrázek

Co je potřeba... - obrázek

Co potřebujeme

 

1.Speciální lepidlo na ubrouskovou techniku. Druh zvolíme podle typu povrchu, na který chceme ubrouskovou techniku aplikovat.

2.Univerzální akrylové barvy pro hobby použití.

3.Ubrousky s motivy, které se vám zamlouvají.

4.Předmět k dekoraci. Cokoliv z terakoty (př. květináče, talířky), papíru (př. krabičky všech velikostí), dřeva (vhodné jsou zejména výrobky z neupraveného dřeva či MDF, v prodeji jsou např. krabičky, stojany na tužky, zrcadla, šanony, hodinové desky, můžete si vyptat prázdné bedýnky od ovoce atd.), polystyrénu (prodávají se různé tvary – koule, zvonečky, hvězdy, vajíčka aj.), kovu (k dostání jsou malé konvičky či kbelíky), porcelánu (hrníčky), můžeme dekorovat svíčky i textil (dečky, prostírání, plátěné sáčky, textilní tašky, trička, vše musí být světlé barvy).

5.Dále budeme potřebovat štětečky na nanášení barvy a lepidla, nůžky a kousek izolepy, která usnadňuje odstranění nepotřebných vrstev ubrousku.

 

Rady a tipy - obrázek

Rady a tipy - obrázek

 Základní postup

 

Předmět natřeme světlou akrylovou barvou. Připravíme si ubrouskový motiv – vystřihneme obrázek z ubrousku a oddělíme dvě spodní vrstvy. Zůstane nám horní, barevná,velmi tenká vrstva. Místo, kam chceme obrázek přilepit, natřeme ve slabé vrstvě lepidlem pro ubrouskovou techniku. Přiložíme obrázek a jemně uhladíme prsty směrem od středu ven, aby nevznikly bubliny a záhyby. Pak ještě jednou natřeme lepidlem a dáváme pozor, aby ho nebylo moc a ubrousek jsme tak neroztrhali. Necháme zaschnout.

Český toplist nejlepších stránek Zvýšení návštěvnosti a reklama zdarma pro váš web :)) www.weblight.cz
Korálky - Czech Beadwork
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one