nejen o tvoření

Zavařujeme tipy a triky

Zavařování není žádná věda, ale pár tipů a triků neuškodí.

Zavařujeme ovoce tipy a triky

 

  • Ovocné kompoty můžeme připravit rychlejším způsobem, ale se stejným efektem, pokud cukerný roztok nahradíme cukrem (jednu až tři lžíce cukru vsypeme přímo do sklenice) a zalijeme teplou převařenou vodou. Uzavřeme a sterilujeme 20 minut při teplotě 85°C.

 

  • Naše babičky znaly tajemství, jak připravit chutné ovocné kompoty bez použití cukru – na dno  sklenice dali na špičku nože sůl (sůl totiž dovede „vytáhnout“ sladkost z ovoce) naplnily ji až po okraj očištěným ovocem, zalily převařenou vodou(ovoce muselo být potopené), uzavřely víčkem a sterilovaly podle zralosti a tvrdosti ovoce asi 20 minut. Tento způsob přípravy je vhodný i pro ty, kteří počítají kalorie a hlídají si štíhlou linii.

 

  • Skvělým doplňkem pohárů a pudinků, základem pro koktejly a přelivem na knedlíky jsou staročeské ovocné klevely. Připravíme je tak, že ovoce podlijeme několika lžícemi vody a rychle rozvaříme doměkka. Potom přidáme cukr (200-400g na 1kg ovoce) a ještě 5 minut povaříme. Krátce sterilujeme. Tento způsob patří k nejšetrnějším v přípravě domácího ovocného výrobku.

 

  • Chuťově i barevně zajímavé džemy připravíme tak, že do svařeného prolisovaného ovoce přidáme odměřené množství cukru (500-800g na 1kg ovoce) a kousky jiného ovoce (např. do meruňkového či broskvového džemu přidáme jahody, kousky pomeranče, kiwi, do jahodového džemu plátky banánu, do malinového kostičky meruněk). Společně asi 5 minut povaříme, potom naplníme do skleniček.

 

  • Všechny ovocné zavařeniny můžeme pro zlepšení chutě a vůně doplnit rumem nebo rumovou trestí, mletou skořicí, vanilkovým cukrem apod.

 

  • Zajímavou příchuť a pěkný vzhled zavařeniny získáme, když ji doplníme oloupanými a podrcenými mandlemi. Do džemu z 1kg ovoce (např. višní nebo malin) přidáme asi 50g mandlí.

 

  • Při nadúrodě cukety či dýně si z nich můžeme připravit chutnou zavařeninu s oblíbenou příchutí. Nastrouhanou cuketu (1kg) povařte, rozmixujte a svařte s cukrem (700g) a 1 sáčkem Vitalitu s libovolnou příchutí, popř. ještě dochuťte trestí s citrónovou šťávou.

 

 

 

 

Zavařujeme zeleninu tipy a triky

 

 ·      Použijeme-li ke konzervaci nálevy např. Novu či Pikantu, musíme zeleninu vždy sterilovat. Při použití Deka, které obsahuje větší množství konzervačních látek, již sterilaci provádět nemusíme.

·        Chceme-li aby nálevy z průmyslově vyráběných prostředků jemnější, procedíme je a použijeme bez koření nebo naopak přidáme pouze oblíbené druhy koření

·        Je řada druhů zeleniny, která lze konzervovat tzv.“okurkovým“ nálevem, vzniknou tak zajímavé pochoutky – např. mladé ředkvičky, fazolky, cukety či papriky naplněné nakrouhaným zelím ochuceným kmínem a solí.

·        Rychlejším způsobem zavaříme okurky takto: místo nálevu dáme do každé sklenice k okurkám kousek kopru, po 1-2 kolečkách mrkve, cibule, petržele, 1 zrnko nového koření, 3 zrnka pepře, kousek křenu, případně stroužek česneku, 1 vrchovatou lžičku soli, 2 lžíce pískového cukru, 100ml octa, doplníme po okraj sklenice vodou. Sklenice zavíčkujeme a sterilujeme 150 minut při teplotě 85°C

·        K přípravě masitých pokrmů, k dochucení omáček či polévek lze použít paprikovou sůl. Připravíme ji ze 2kg kapií, které rozmixujeme a smícháme s 250g soli. Naplníme do sklenice a dobře uzavřeme. Sterilujeme 5 minut při teplotě 85°C.

 

 

 

26.10.2007 17:08:41
RadkaX
Český toplist nejlepších stránek Zvýšení návštěvnosti a reklama zdarma pro váš web :)) www.weblight.cz
Korálky - Czech Beadwork
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one