nejen o tvoření

Bylinky jsou dnes běžně k dostání sušené, mražené i čerstvé (ty jsou nejlepší). Pro mě jsou nepostradatelnou přísadou. Kromě příznivých účinků pro naše tělo dodávají pokrmům delikátní a nenahraditelnou vůni a chuť. Vybrala jsem ty nejběžnější:

Estragon

Použití: do omáček teplých i studených, k drůbeži a rybám, do salátů a polévek, zvláštní chuť dodá jehněčímu masu, bylinkovému máslu a nápojům.

Zdraví: hořčiny podporují chuť, trávení a zažívání, estragon je tonizující rostlinou. Obsahuje jód

 

Máta

Použití: zeleninové i ovocné saláty, polévky, zelenina a nápoje.

Zdraví: proti nachlazení a chřipce, při zažívacích problémech, migrénách, proti bolestem a nevolnosti. Není vhodná v těhotenství a při nemocech ledvin.

 

Šalvěj

Použití: má mimořádně silné aroma, rychle překrývá ostatní koření. S lístkem šalvěje jsou tučná masa stravitelnější. Koření se jí nádivky, těstoviny a zeleninové saláty.

Zdraví: napomáhá trávení, posiluje nervy, pomáhá při zánětech ústní dutiny (výborná při angínách). Šalvěj nepoužíváme ve větších dávkách dlouhodobě!

 

Andělika

Použití: stonky k aromatizování nápojů, polévek a omáček. Ovařené stonky a čerstvé mladé listy do ovocných salátů (snižují spotřebu cukru). Kandované nakrájené stonky na ozdobu moučníků a ovocných pohárů.

Zdraví: proti kašli, nevolnost při jízdě autem (listy položit u zadního okna). Šťáva zy slunečního záření, vyvolává zrudnutí a podráždění kůže.

 

Kmín

Použití: semena se používají častěji než nať. Staré brambory, zelí, tučná jídla jsou s kmínem stravitelnější, přidává se do polévek, sýrů a slaného pečiva.

Zdraví: proti žaludečním a žlučníkovým potížím a nadýmání.

 

Brutnák

Použití: zjemňuje zeleninové saláty, syrové a kandované květy do ovocných salátů. Mladé listy dáváme do pomazánek a zelených omáček.

Zdraví: proti nachlazení, nahrazuje sůl, ovlivňuje funkci nadledvinek, snižuje cholesterol a vysoký krevní tlak.

 

Rozmarýn

Použití: těstoviny, pizza, polévky, omáčky, dušená i pečená masa, bylinková másla, do grilovacích směsí. Stačí pouhá snítka.

Zdraví: povzbuzuje krevní oběh, nervový systém, pomáhá při trávení a bolesti kloubů.

 

Majoránka

Použití: náhrada soli,, do bramborových, zeleninových polévek, omáček, do pizzy a do grilovacích směsí

Zdraví: působí proti zažívacím a střevním potížím, proti nachlazení, proti mořské nemoci, uklidňuje nervy

Bobkový list

Použití: do vývarů, rosolů, dušených jídel a paštik, k rybě, zvěřině a rýži.

Zdraví: velké dávky působí nepříznivě. Pomáhá při trávení a podporuje chť k jídlu. Olej se používá na vředy a masáže.

 

Kopr

Použití: do polévek, omáček, do zeleninových salátů a k nakládané zelenině, k rybě, do vaječných jídel

Zdraví: zastupuje sůl, doporučuje se při špatném trávení, škytavce, nespavosti. Podporuje tvorbu mléka u kojících matek.

 

Pažitka

Použití: zeleninovým salátům, jogurtovým zálivkám a tvarohovým pomazánkám dává ten správný říz, součást vinigrette, do vaječných jídel, do polévek, do omáček, květy na ozdobu minutek a salátů. Přidává se čerstvá do hotových pokrmů.

Zdraví: podporuje chuť, trávení, působí mírně antisepticky. Nepatrně snižuje tlak, podporuje krvetvorbu, mírně močopudná.

 

Bazalka

Použití: do zeleninových salátů a do měkkých sýrů, do vaječných jídel, do polévek, omáček a k rybám, dušeným masům dodává jemné aroma.

Zdraví: podporuje trávení, zmírňuje duševní únavu a nechutenství.

 

Tymián

Použití: k masům, zejména tučným, do nádivek, do paštik, do pizzy.

Zdraví: Pomáhá při trávení, proti kašli a nachlazení. Kořeňte malými dávkami. Ženy, které jsou těhotné by se tymiánu měli vyhnout. Má antibakteriální účinky.

 

Meduňka

Použití: do míchaných ovocných a zeleninových salátů, do teplých a studených omáček, do polévek do chlazených nápojů, znamenitý večerní čaj. Čerstvá se přidává krátce před podáváním.

Zdraví: uklidňuje, upravuje poruchy spánku, zmírňuje žaludeční potíže.

 

Petržel

Použití: kadeřavá na dekoraci, listová do polévek, omáček, zeleninových salátů, nádivek, na brambory, do těstovin, na vaječná jídla, k rybám.

Zdraví: upravuje funkci ledvin a močového měchýře.

 

26.10.2007 17:15:46
RadkaX
Český toplist nejlepších stránek Zvýšení návštěvnosti a reklama zdarma pro váš web :)) www.weblight.cz
Korálky - Czech Beadwork
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one